ASUS ROG Swift OLED PG32UCDM gaming monitor - 31.5-inch 4K QD-OLED panel, 240Hz, 0.03ms (GTG), G-SYNC compatible, custom heatsink, graphene film, uniform brightness, 99% DCI-P3, True 10-bit, 90W Type-C
KWD385.000 -10%
Brand:
Product Code: PG32UCDM
Availability: Out Of Stock
Viewed 2697 times
Product Description
  • Brand : Asus
  • Size : 32"
  • Resolution : 4K
  • Display Panel : OLED
  • Refresh Rate : 240Hz
  • Response Time : 0.03ms
  • Curvature Type : Flat
  • Connectivity : HDMI 2.1/USB-C & Standard Ports
  • Built-in Speaker : No
Model No Asus ROG Swift OLED 4K Gaming Monitor (PG32UCDM)
Part No 90LM09T0-B01370
Size 31.5-inch
Curvature Type Flat
Panel Type OLED Panel
Resolution 4K (UHD, 3840x2160)
Response Time 0.03ms(GTG)
Refresh Rate 240Hz
Pixel Pitch 0.182mm
Display Surface Anti-Reflection
Brightness (Typ.) Brightness (Max) : 450cd/㎡
Brightness (100% APL) : 250cd/㎡
Aspect Ratio 16:9
Contrast Ratio Typ. : 1,500,000:1
Display Colors 1073.7M (10 bit)
Color Space DCI-P3 : 99%
HDR (High Dynamic Range) Support HDR10
Flicker-free Yes
Viewing Angle (CR≧10, H/V) 178°/ 178°
Video Feature Trace Free Technology
Color Accuracy △E< 2
GamePlus
Low Blue Light (Hardware Solution)
HDCP 2.2 Support
Game Visual
VRR Technology G-SYNC® & Adaptive-Sync Compatible
Extreme Low Motion Blur
Shadow Boost
DisplayWidget Center
PIP (PBP) Technology
KVM Switch
I/O Ports DisplayPort 1.4 DSC x 1
HDMI (v2.1) x 2
USB-C x 1 (DP Alt Mode & USB 3.2)
Earphone jack : Yes
USB Hub : 3x USB 3.2 Gen 2 Type-A
USB-C Power Delivery : 90W
SPDIF out (Optical Digital Audio Out):Yes
Power Features Power Consumption : <42W
Power Saving Mode : <0.5W
Power Off Mode : <0.3W
Voltage : 100-240V, 50/60Hz
Signal Frequency HDMI: 30~255kHz (H)  / 24~240Hz (V)
DP/Type-C: 510~501kHz (H) / 48~240Hz (V)
Mechanical Design 1/4" Tripod Socket : Yes
Tilt : Yes (+20° ~ -5°)
Swivel : Yes (+15° ~ -15°)
Height Adjustment : 0~80mm
VESA Wall Mounting : 100x100mm
Lighting effect (Aura) : Aura Sync
Kensington Lock : Yes
Special Features 31.5" 16:9 OLED Panel
HDMI | DisplayPort | USB-C (90W)
UHD 4K 3840 x 2160 at 240 Hz
FreeSync Premium Pro | G-Sync | VRR
0.03 ms (GtG) Response Time
1.5 Million:1 Contrast Ratio
450 nits Brightness
Supports 1.07 Billion Colors with HDR10
178/178° Viewing Angles | RGB Lighting
USB 3.2 Gen 1 Hub | 3.5mm | S/PDIF
Dimensions (W x H x D) Phys. Dimension stand (W x H x D) : 71.8 x 57.9 x 27.4 cm (28.27" x 22.80" x 10.79")
Phys. Dimension without Stand (W x H x D) : 71.8 x 43.0 x 7.4 cm (28.27" x 16.93" x 2.91")
Box Dimension (W x H x D) : 86.8 x 51.4 x 23.8 cm (34.17" x 20.24" x 9.37")