ASUS TUF Gaming VG32AQA1A Gaming Monitor – 32 inch, QHD, Overclock to 170Hz, Freesync Premium, Shadow Boost, HDR, DisplayWidget Lite
KWD109.900
Brand:
Product Code: VG32AQA1A
Availability: In Stock
Viewed 3104 times
Product Description
  • 32 inch (31.5 inch viewable), QHD (2560 x 1440) gaming monitor with overclock to 170Hz refresh rate designed for professional gamers and immersive gameplay
  • High Dynamic Range (HDR) technology supports HDR-10 format to enhance bright and dark areas
Display Panel Size (inch) : 31.5
Aspect Ratio : 16:9
Display Viewing Area (H x V) : 697.344 × 392.256 mm
Display Surface : Anti-Glare
Backlight Type : LED
Panel Type : VA
Viewing Angle (CR≧10, H/V) : 178°/ 178°
Pixel Pitch : 0.272mm
Resolution : 2560x1440
Brightness (Typ.) : 300cd/㎡
Contrast Ratio (Typ.) : 3000:1
Display Colors : 16.7M
Response Time : 1ms MPRT
Refresh Rate (Max) : 170Hz
Flicker-free : Yes
FEATURES Trace Free Technology : Yes
GameVisual : Yes
Color Temp. Selection : Yes (4 modes)
GamePlus : Yes
HDCP : Yes, 2.2
Extreme Low Motion Blur : Yes
VRR Technology : Yes (Adaptive-Sync)
GameFast Input technology : Yes
Shadow Boost : Yes
DisplayWidget : Yes, DisplayWidget Lite
Low Blue Light : Yes
Multiple HDR Mode : Yes
I/O Ports DisplayPort 1.4 DSC x 1
HDMI (v2.1) x 2 (FRL)
Earphone jack : Yes
USB Hub : 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A
Audio Speaker : Yes(2Wx2)
I/O Ports DisplayPort 1.2 x 1
HDMI(v2.0) x 2
Earphone Jack : Yes
Signal Frequency Digital Signal Frequency : DP : 250kHZ~250kHz(H) / 48Hz ~ 170Hz (V) (OverClocking)
HDMI : 30kHz to 223kHz(H) / 48Hz~144Hz (V)
Dimensions (Esti.) Phys. Dimension (W x H x D) : 71.63 x 49.62 x 21.38 cm (28.20" x 19.54" x 8.42")
Phys. Dimension without Stand (W x H x D) : 71.63 x 42.62 x 5.49 cm (28.20" x 16.78" x 2.16")
Box Dimension (W x H x D) : 80.30 x 18.70 x 56.00 cm (31.61" x 7.36" x 22.05")