ASUS ROG Swift PG32UCDP Gaming Monitor – 31.5" OLED, Dual Mode (4K 240Hz & FHD 480Hz), 0.03 ms, AI Assistant, Anti-flicker, Custom Heatsink, Type-C (90W), DisplayWidget Center
KWD375.000 -11%
Brand:
Product Code: PG32UCDP
Availability: Out Of Stock
Viewed 2333 times
Product Description
  • Brand : Asus
  • Size : 32"
  • Resolution : 4K
  • Display Panel : OLED
  • Refresh Rate : 240Hz
  • Response Time : 0.03ms
  • Curvature Type : Flat
  • Connectivity : HDMI 2.1/USB-C & Standard Ports
  • Built-in Speaker : No
Model No ROG Swift OLED PG32UCDP
Part No 90LM0A50-B01370
Size 31.5
Lighting Lighting effect (Aura) Aura Sync
Curvature Type Flat
Panel Type WOLED
Resolution True Resolution 3840x2160
Response Time 0.03ms(GTG)
Refresh Rate (4K @ 240Hz or FHD @ 480Hz)
Sync Compatibility Adaptive-Sync
Display Surface Anti-Glare
Brightness Brightness (Max) : 450cd/㎡
Brightness (HDR, Peak) : 1,300 cd/㎡ *
Brightness (100% APL) :250cd/㎡
HDR HDR10
Aspect Ratio 16:09
Contrast Ratio 1,500,000:1
Display Colors 1073.7M (10 bit)
Special Features 32-inch 4K (3840 x 2160) WOLED gaming monitor with versatile dual mode (4K @ 240 Hz or FHD @ 480 Hz)
ROG-exclusive OLED Anti-flicker technology helps reduce the flicker during refresh-rate fluctuations
Optional uniform brightness setting ensures consistent luminance levels
Extensive connectivity options include DisplayPort™ 1.4 (DSC), HDMI® 2.1, and USB-C® with 90 W Power Delivery
I/O Ports DisplayPort 1.4 DSC x 1
HDMI (v2.1) x 2
USB-C x 1 (DP Alt Mode)
Earphone jack :  Yes
USB Hub : USB 3.2 Gen 1
USB-C Power Delivery : 90W
SPDIF out (Optical Digital Audio Out): Yes
Mechanical Design 1/4" Tripod Socket :  Yes
Tilt :  Yes (+20° ~ -5°)
Swivel : Yes (+15° ~ -15°)
Height Adjustment : 0~80mm
Lighting effect (Aura) : Aura Sync
Proximity Sensor :Yes
Kensington Lock : Yes
VESA Wall-Mount (Size mm) 100x100mm
Dimensions (W x H x D) Phys. Dimension with stand (W x H x D) : 71.4 x 57.9 x 27.4 cm (28.11" x 22.80" x 10.79")
Phys. Dimension without Stand (W x H x D) : 71.4 x 43.0 x 7.1 cm (28.11" x 16.93" x 2.80")
Box Dimension (W x H x D) : 86.8 x 51.4 x 23.8 cm (34.17" x 20.24" x 9.37")